top of page

Zasada 6 U


Zasadę tę poznałam całkiem niedawno (jakiś rok temu). A jest to jedna z głównych zasad zdrowego odżywiania. Trochę wstyd ale ostatnio jestem zakochana w niedoskonałości ludzkiej, więc nie mam większego problemu, by się do tego przyznać:).


Zasada ta jest całkiem prosta do zapamiętania, bowiem jest to sześć głównych haseł zaczynających się na literę "u". Stosowanie się do niej pozwala utrzymać organizm w zdrowiu i pożądaną sylwetkę.


Twórcą tej zasady jest profesor Stanisław Berger, naukowiec i założyciel Wydziału Żywienia Człowieka.
ZASADA 6 U


-urozmaicenie

Żywność powinna być urozmaicona tak, by mogła zapewnić organizmowi dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu unikniemy niedoborów a tym samych chorób. Berger zaleca około 60 różnych produktów tygodniowo. Dodaję, że najlepiej by było, gdyby były świeże i jak najmniej przetworzone.


-umiar

Niedobrze jest się przejadać, to chyba już każdy wie. Niektórzy proponują, by odchodzić od stołu z lekkim uczuciem niedosytu. Znam takich, którzy kupili sobie specjalne miseczki, mieszczące około dwie swoje zaciśnięte pięści (tyle, ile pojemność zdrowego żołądka) i bardzo sobie to rozwiązanie chwalą. Małe posiłki nie obciążają układu pokarmowego, pozwalają na dokładne strawienie i niepozostawienie resztek pokarmu zalegających w jelitach.


-unikanie

Unikać należy wszystkiego co przetworzone i ciężkostrawne a także soli, cukru, alkoholu, tłuszczy. Smaż jak najmniej.


-uregulowanie

Spożywanie posiłków o regularnych porach wzmocni system trawienny i ureguluje nasz ośrodek głodu i sytości. Kiedy organizm spodziewa się posiłku o wyznaczonej porze, nie będzie gromadził zapasów. Pomoże nam to też w uniknięciu napadów głodu. Czy trzeba spożywać pięć posiłków dziennie jest to kwestia dyskusyjna i indywidualna. Pory też każdy powinien ustalić sobie sam. Zdrowy organizm sam podpowie kiedy i ile należy zjeść. Ważne, by pamiętać, że warto zrobić sobie co najmniej trzygodzinną przerwę w jedzeniu. Jest to optymalny czas, by system trawienny mógł w całości strawić pokarm z posiłku.


-uprawianie

Sportu albo ogródka:). Wiadomo, że chodzi o ruch, który usprawnia perystaltykę jelit, sprawia że chudniemy albo utrzymujemy prawidłową wagę ciała. Wyzwala hormony szczęścia, zmniejsza apetyt, oczyszcza myśli. Każdy niech dobierze sobie aktywność według upodobań i możliwości ale eksperci mówią o systematycznych ćwiczeniach co najmniej trzy razy w tygodniu.


-uśmiechanie się

Uśmiech wzmacnia odporność, pozwala na opieranie się pokusom i przystosowaniu się do zmian (w żywieniu miedzy innymi). Uśmiech wyzwala endorfinę, a ta pomaga uregulować pracę organizmu.Genialność tej zasady polega na jej prostocie. Każdy może to zapamiętać i stosować w codziennym życiu. Nie ma jednej optymalnej diety dla każdego, ale te wskazówki z pewnością pomogą w ułożeniu naszego zdrowego jadłospisu bez specjalnych wyrzeczeń.


Jeśli już teraz jesteś gotowa na zmiany w swoim życiu, zapraszam do kontaktu.


Pokażę, wesprę, pomogę.

Wierzę, że możesz, potrafisz i dasz radę!Zapraszam na sesję online.

Napisz do mnie!


Już się cieszę na spotkanie z Tobą:)Comments


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page