top of page

Rozpoznaj swój głód


Teorie psychosomatyczne rozróżniają dwa rodzaje głodu: emocjonalny i fizjologiczny.


Żyjemy w czasach, gdzie jedzenia mamy pod dostatkiem i raczej niewiele osób doświadcza długotrwałego prawdziwego głodu (czyli tego fizjologicznego), a niektórzy nawet nigdy nie doświadczyli ani przez moment tego uczucia spowodowanego fizjologią (tak, tak, są i tacy). Z tego powodu jemy więcej niż nasz organizm potrzebuje, co z kolei może powodować pojawianie się niechcianych okrągłości, chorób i zaburzeń odżywiania.


Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś głodny z emocji czy faktycznie jest to głód fizjologiczny, poniższe informacje mogą cię naprowadzić na właściwy trop. Rozpoznanie właściwego głodu da ci świadomość a świadomośc to pierwszy krok do rozwiązania problemu.Głód emocjonalny:

-nagły

-przymus natychmiastowego zaspokojenia

-dotyczy konkretnego pożywienia

-trwa nawet, kiedy żołądek jest pełny

-prowadzi do poczucia winy, bezsilności i wstyduGłód fizjologiczny:

-stopniowy

-brak przymusu, może zaczekać

-otwarty na różne typy pożywienia

-przestaje być odczuwany, kiedy żołądek jest pełny

-nie prowadzi do nieprzyjemnych emocji

Commenti


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page