top of page

Potężna moc kurkumy


Piękna, pachnąca i zdrowa!


O kurkumie mówi się już bardzo często i chyba każdy już zna tę przyprawę, chociażby z jej właściwości barwiących.


Kurkumę dodaję od wielu lat do zup i ryżu. Znam jej właściwości przeciwzapalne,oczyszczające i rozgrzewające. Wiem, że dodaje energii, wspaniale pobudza mózg i wspomaga układ odpornościowy.


Pochodzi z Indii a wyglądem przypomina kłącze imbiru. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu tej przyprawy w kuchni datuje się na około 600 r.p.n.e.


Jeden z najważniejszych i chyba najbardziej znanych tak zwanych kurkuminoidów, wchodzących w skład kurkumy jest kurkumina - silny przeciwutleniacz. To jemu właśnie przypisuje się większość właściwości zdrowotnych kurkumy. Kurkumina słabo się wchłania dlatego ważne jest, żeby stosować ją razem z piperyną, którą znajdziemy m.in. w pieprzu cayenne.


Kurkuma jest wciąż badana przez naukowców a lista jej właściwości zdrowotnych wciąż się wydłuża. Oprócz działań wymienionych przeze mnie powyżej, posiada inne:


- antyoksydacyjne

- antynowotworowe

- przeciwbólowe

- antydepresyjne

- przeciwgrzybicze

- przeciwwirusowe

- przeciwgrzybicze


Mówi się też, że hamuje ekspresję genów oraz reguluje procesy trawienne.


Powodów chyba dość, by sięgać po tę przyprawę regularnie. W innym poście proponuję napój z kurkumą, nazwany przez kogoś wdzięcznie kurkumikiem.Comments


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page