top of page

Pesto z czosnku niedźwiedziego


Od kilku lat próbuję wyhodować sobie czosnek niedźwiedzi na ogródku. W moich okolicach go nie ma, a poza tym to jest ona pod ochroną. Można go też łatwo pomylić z liśćmi konwalii, która jest trująca. Nie dla mnie takie przygody.


Tym bardziej, że w końcu w tym roku mi się udało i wyrósł mi piękny i dorodny czosnek. Znajomy poradził, by ziemię pod czosnek wymieszać z bukowymi liśćmi. I to chyba zadziałało.


Od razu, kiedy to było tylko możliwe zerwałam trzy kłącze tego przysmaku i zrobiłam przepyszne pesto. Przepis jest prosty i można go dowolnie modyfikować. Pesto można trzymać w lodówce przez trzy miesiące, ale komu się tak długo uda przetrzymać choćby jeden słoiczek, kiedy to takie pyszne?


Składniki:


pęczek czosnku niedźwiedziego

garść orzechów włoskich albo migdałów (albo orzeszków piniowych)

pół szklanki oliwy lub oleju

szczypta soli


Wykonanie:


Liście myjemy i kroimy . Wrzucamy do blendera z pozostałymi składnikami. Miksujemy. Pesto gotowe!:)

Commentaires


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page