top of page

Najlepsze fragmenty najlepszych książek o odżywianiu -cz.1Jak ten czas leci! Dokładnie tydzień temu opublikowałam swój ostatni post. Przyznaję, że zawaliłam się ilością spraw - kończyłam moją książkę "Myśl, czuj i chudnij" (tu i tutaj możecie przeczytać fragmenty), skończyłam i przekazałam ją do korekty, wzięłam się za ostatnie poprawki do ebooka "Uwolnij się od cukru", cały czas promuję mój "Zeszyt Mocy", rozwijam profil na Instagramie, weszłam w nowy projekt, rozszerzam bazę produktów w moim sklepie oraz robię kurs "Nutrition & Mental health" (Uniwersytet Canterbury). Do tego próbuję utrzymać balans, zajmując się mężem, dzieckiem, zwierzyńcem, domem, no i sobą, rzecz jasna:).


Mimo natłoku zadań zawsze mam czas na czytanie. Czytam bardzo dużo. Codziennie. Przeważnie poradniki z zakresu samorozwoju, duchowości, ostatnio również marketingu, no i odżywiania, rzecz jasna.


Nie przepadam za recenzowaniem książek. Kojarzy mi się bowiem to z jakąś oceną, która zależy od wielu przypadkowych dla autora danych - humoru recenzenta, wydarzeń w jego życiu, doświadczeń, gotowości na pewne informacje... Nieraz było tak, że wracałam do wychwalanej przeze mnie niegdyś książki, by potężnie się rozczarować i okryć wstydem za poprzednie pochlebstwa. Bywało i odwrotnie. Pisarza, którego odrzuciłam z obrzydliwą wręcz pewnością siebie, zaczynałam po latach doceniać, a nawet uwielbiać...


Nie da się jednak od tego uchronić i czasem zdarzy mi się, że napiszę o czymś, co przeważnie mnie zachwyciło. Dzisiaj postanowiłam zebrać w jednym miejscu kilkanaście wspaniałych, według mojej opinii (stan na marzec 2021), fragmentów ciekawych i wartościowych książek z zakresu odżywiania.


Kolejność przypadkowa."Myśl i jedz mądrze" dr Caroline Leaf


"Słowo "organiczny" nabrało wśród konsumentów wręcz religijnego znaczenia, jest w nim jednak subtelna pułapka: Żywność organiczna również może być rafinowana, konserwowana i wysoko przetworzona. Ktoś reflektuje na organiczne ciastka po organicznym obiedzie odgrzanym w mikrofalówce i zjedzonym przed telewizorem? Określenia "organiczny" i "Zdrowy" nie są zamienne."


"Dzisiaj moglibyśmy nakarmić głodujących ludzi procentem żywności, która jest na całym świecie wyrzucana. Przemysł żywieniowy marnotrawi więcej żywności niż kiedykolwiek wcześniej, zaczynając od bananów, które gniją na farmie w Ekwadorze (nie spełniają wymogów supermarketów dotyczących tego, jak owoce te powinny wyglądać0, gdzie głodują ogromne rzesze ludzi, aż po tony całkowicie jadalnych części zwierząt, które nie odpowiadają naszej wrażliwości, mimo że nasi przodkowie je jedli."


"Chce ci się pić, więc myślisz o napoju gazowanym i idziesz po niego do sklepu, ponieważ napój gazowany kojarzy ci się ze szczęściem z reklamy, którą widziałeś w telewizji. Być może nie wierzysz, że nagle znajdziesz się na wspaniałej plaży, na której ludzie piją ten napój gazowany, podczas gdy delfiny radośnie podskakują w tle, ale pozytywne emocje związane z zabawą, relaksem i przyjaźnią sprawiają, ze ten napój mocno do ciebie przemawia."


"Strach przed jedzeniem to również negatywna emocja. Strach przed przytyciem, tak jak strach przed węglowodanami, glutenem, solą czy cukrem, nie jest właściwym podejściem do zdrowej diety. Zamiast tego powinniśmy bać się sposobu, w jaki współczesny system żywieniowy zmienił nasza żywność na produkty jedzeniopodobne. Dobrze nam zrobi pamiętanie o tym, że oficjalne rekomendacje dietetyczne nie zawsze są wiarygodne, bezstronne, nawet oparte o najnowsze badania naukowe, i nigdy nie powinny być traktowane jako pewnik.""Lecz się jedzeniem" Haylie Pomroy


"Mamy nad naszym metabolizmem niewiarygodną kontrolę - poprzez zmianę tego, co wkładamy do ust. Możemy jeść, by się leczyć, i to skuteczniej niż robi to wiele leków."


"Jedzenie trzeba znajdować w ziemi, w morzu albo powietrzu, ale nigdy w fabryce. Tylko naturalna żywność naprawia organizm."


"Twoja kuchnia twoją apteką. Sami przygotowujemy swoje lekarstwa (czyli przyrządzamy posiłki". Jeśli chcemy, by jedzenie przynosiło nam korzyść, musimy zacząć gotować, zamiast tylko odgrzewać gotowe dania czy codziennie jadać na mieście. Kuchnia powinna stać się dla nas domem, a nie jakimś egzotycznym lądem. Gotowanie w domu to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla swojego zdrowia (...).""Sekrety odżywiania według szeptuch" Vadim Tschenze


"Aby pozyskiwać dla organizmu nie tylko energię fizyczną, ale i niesubstancjalną, zachować jej swobodny przepływ i więcej w życiu osiągać, każdy człowiek powinien zwracać uwagę w równym stopniu na ducha, duszę oraz ciało. A w jaki sposób najłatwiej uszczęśliwić całą trójcę? Naturalnie zrównoważonym i smacznym pokarmem."


"Szamani mówią (...) o duchu potrawy. Według nich zdrowe jedzenie jest żywe. Przynosi ono ciału, duchowi i duszy nowe siły. (...) Do tego twierdzą oni, że każdy pokarm przedstawia sobą pewien rodzaj anteny przyciągającej z kosmosu określony rodzaj energii."


"Nasze zdrowie jest w ogromnej mierze zależne od stanu, w jakim znajduje się nasza aura (niesubstancjalne ciało lub kostium energetyczny) i nasze czakry. Czakry (...) są to centra energii subtelnych w aurze człowieka. One także biorą udział w procesie trawienia pokarmów."
"4-godzinne ciało" Timothy Ferriss


"Możesz zjeść sernik bez obaw, pod warunkiem, że zrobisz to w odpowiednim momencie. i co najlepsze, te planowe wzrosty i spadki nie spowalniają procesów, a wręcz je przyspieszają. Zapomnij o równowadze i zaakceptuj zjawisko cykliczności. To jeden z kluczowych elementów przeprojektowywania ciała."


"Unikaj wszelkich węglowodanów, które są lub mogą być białe. (...) Wystarczy unikać [tego] - niczego więcej- a wszystko będzie w porządku."


"Ludzie nie radzą sobie z przestrzeganiem zaleceń. Nawet najskuteczniejsi w działaniach ludzie na świecie mają z tym problemy. Można wskazać dwa tego powody:

1. Większość ludzi nie ma wystarczającej motywacji do działania. Ból nie jest wystarczająco dolegliwy (...).

2.Nie ma elementu przypominającego. Brak obserwacji=brak świadomości=brak zmiany zachowania. Prowadzenie obserwacji to często najlepsze zalecenie, jakie można uzyskać od światowej klasy trenerów."


Zapisz się na mój Newsletter, a otrzymasz szablon do obserwacji swoich posiłków i emocji.

Obserwuj-Bądź świadom-ZmieniajWięcej fragmentów w kolejnych postach.

Ciekawa jestem, co na ten temat sądzisz.


Odwiedź mnie

na

<-Instagramie

lub

Facebooku->コメント


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page