top of page

Mikroby w naszych jelitach mają wpływ na nasze zachowanie


W jelicie każdego z nas mieszka ok.100 bilionów mikrobów; to dziesięć razy więcej komórek, niż jest ich w całym naszym ciele.


Wiadomo, że te mikroorganizmy mają duży wpływ na metabolizm: począwszy od zdolności organizmu do przetwarzania różnych substancji, poprzez kontrolę hormonalną, po wydolność samego układu odpornościowego. Okazało się też, że od flory jelitowej zależą w pewnym stopniu nasze zachowania, a nawet preferencje żywieniowe.


W badaniu opublikowanym w 2013 roku w magazynie "Science" wykazano, że kontakt z mikroorganizmami oraz hormony płciowe wywierają duży wpływ na przebieg chorób autoimmunologicznych.


Mikroorganizmy wpływają również na to, jak efektywnie potrafimy absorbować mikroskładniki odżywcze z pożywienia. Autorzy opublikowanego w 2009 roku w "Science Translational Medicine" badania twierdzą, że na wartość odżywczą pokarmów częściowo wpływa mikroflora jelitowa gospodarza (mikrobiota) i występujące w nich geny (mikrobiom), skład flory jelitowej może w krótkim czasie znacznie się zmieniać w wyniku zmian diety.

Innymi słowy: to, jakie bakterie mamy w jelitach, bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.


Dobra nowina jest więc taka, że wiemy już, iż poprzez odpowiednie żywienie możemy zmienić skład flory naszych jelit, dokarmiając pożyteczne, prozdrowotne bakterie, a utrudniając życie tym chorobotwórczym i nakłaniającym nas do mniej korzystnych wyborów żywieniowych. Co ciekawe, skład bakterii jelitowych może się zmienić już w 24 godziny po zmianie diety.
Źródło:

J.Alcock "Is Eating Behavior Manipulated by the Gastrointestinal Microbiota?" Evolutionary Pressure and Potential Mechanisms, "Bioessays" 2014, nr 10, s.940-949

Comments


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page