top of page

Dowody na pozytywny skutek pozytywnego myślenia według Ellen Langer


W poprzednim poście, w którym opisywałam jak myślenie ma wpływ na nasze ciało i ogólnie życie, wspomniałam o badaniach dr Ellen Langer.


Dzisiaj chciałam przytoczyć jej inny ciekawy eksperyment, który kolejny raz ukazał wpływ naszego rozumowania na rzeczywistość.


W tym badaniu wzięły udział pokojówki w hotelach. Uczestniczki podzielono na dwie grupy. Jedna grupa miała myśleć o swojej pracy jak o ćwiczeniach na siłowni. Panie miały wyobrażać sobie, że codzienne sprzątanie przypomina aerobik a ich wysiłek odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na ruch fizyczny.


Druga grupa nie otrzymała takich informacji. Miały pracować bez żadnych zmian.

Po miesiącu okazało się, że kobiety z pierwszej grupy schudły a ich ciśnienie krwi obniżyło się! Zmniejszył się również poziom tłuszczu w organizmie, a same pokojówki zapewniały, że czują się znacznie lepiej i mają więcej energii.


U pań z drugiej grupy nie odnotowano zmian.


Jak można tłumaczyć to badanie?


Zmiana myślenia wpływa na nasze zachowanie, a to z kolei ma wpływ na nasze odczucia, organizm i rzeczywistość.


Comments


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page