top of page

Dlaczego wok powinien być naszym najlepszym przyjacielem? Jaki wok wybrać i potrawy z wokaCzarny wok z drewnianą rączką i pałeczkami na czarnym tle z potrawką j

"Wok powinien zostać przyjacielem każdej kobiety" - tak stwierdził jeden z trenerów personalnych Madonny. To właśnie daniami z woka tłumaczył jej idealną figurę. Myślę, że spokojnie mężczyźni mogą czuć się równie mocno zaproszeni do tej przyjaźni, co kobiety.


Potrawy z woka słyną z tego, że są smażone na niewielkiej ilości tłuszczu, a to sprawia, że są zdrowsze i mniej kaloryczne. Może właśnie dlatego Azjaci mniej cierpią z powodu nadwagi i otyłości niż to się dzieje w Europie i Stanach Zjednoczonych?


Wok to głęboka patelnia, w której przede wszystkim się smaży w bardzo wysokiej temperaturze, co nadaje potrawom charakterystyczny smak. W tym naczyniu można także dusić i gotować. A specjalne koszyczki, które można dopasować do każdego woka, pozwalają również na przyrządzenie dań na parze.


Mężczyzna przytrzymujący ogromny wok gdzie podskakują kawałki mango i jabłka nad wielkim ogniem w dużym grillu

Jednak to głównie ze smażenia woki są tak znane. I coraz bardziej cenione w naszej szerokości geograficznej. Nie bez powodu. Krótkotrwałe smażenie w wysokiej temperaturze na olejach o wysokich właściwościach dymienia (takich jak olej arachidowy, ryżowy, rzepakowy czy z awokado) okazuje się całkiem zdrowe, a na pewno dużo zdrowsze niż długotrwałe smażenie w dużej ilości tłuszczu.

Teoretycznie istnieją trzy rodzaje woków. Najczęściej dzieli się je na kantoński, mandaryński i pekiński. Różnią się ciężkością i materiałem, z jakiego są wykonane. Obecnie jednak producenci tych naczyń stawają na głowie, by przyciągnąć klientów różnymi kształtami, stopniem wytrzymałości oraz kolorami, więc ten tradycyjny podział ulega rozmyciu.


Niewielki elegancki w kolorze złotym wok z rączką na białym tle

Jak powinno używać się woka?

Smażenie w woku jest nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale i bardzo zdrowe. Nie potrzebujemy bowiem dużej ilości oleju, smażone potrawy przyrządza się szybko i w wysokiej temperaturze, dlatego zachowują one większość składników odżywczych i witamin.Głęboki czarny wok z czarną rączką na białym tle

Co jest istotne, by dobrze smażyć w woku?


Olej lejemy po bokach naczynia, nigdy na środek. Kiedy zadymi, możemy wrzucać składniki. Zasada jest prosta: najpierw smażymy mięso a potem całą resztę - warzywa oraz zioła i przyprawy (te dodajemy na samym końcu). Dzięki przestrzeganiu tej kolejności będziemy mieć profesjonalnie przyrządzone danie - mięso będzie soczyste a warzywa jędrne i chrupkie.Młoda kobieta w czarnych okularach zielonej bluzce z krótkim rękawkiem i zielonych spodniach wskazująca coś prawą ręką
Niewielki czarny wok z drewnianą rączką na białym tle

Jak myć wok?


Wystarczy sama woda. Należy unikać detergentów . Po umyciu warto przetrzeć papierowym ręcznikiem i skropić kilkoma kroplami oleju, by zakonserwować naczynie i uchronić przed rdzewieniem.


Taka jest wersja idealna, ale producenci woków wyszli naprzeciw tym, co cenią czas oraz wygodę i stworzyli naczynia, które można myć już w zmywarkach.


Pierwsze użycie woka

Po zakupie wok należy umyć ciepłą wodą z detergentem i to jest jedyny raz, kiedy można użyć środka chemicznego w kontakcie z tym naczyniem.

Następnie wlać łyżkę oleju i podgrzać naczynie. Po 20 minutach odstawić do ostygnięcia. Po tym należy umyć ciepłą wodą i wysuszyć papierowym ręcznikiem.

Czynność tę powtórzyć co najmniej 3 razy, w przeciwnym razie wok szybko ulegnie zniszczeniu.

Co można wyczarować z woka?


Śmiem twierdzić, że prawie wszystko.


Piękna kolorowa potrawka jednogarnkowa składająca się z makaronu kaszy pomidorów i świeżej bazylii

Tutaj typowa potrawa jednogarnkowa: makaron z zielonego groszku, z baaardzo małą ilością ugotowanego kurczaka, pomidorkami koktajlowymi, czerwoną cebulą, paskami z marchwi i cukinii oraz kalafiora romanesco. Plus świeże listki bazylii.


Bo tak naprawdę - do woka można wrzucać właściwie wszystko, co ma się pod ręką. W kilka minut zdrowe danie będzie gotowe!Zapisz się na mój Newsletter (formularz znajdziesz w prawym górnym rogu)

a wtedy będziesz otrzymywać gotowe przepisy,

między innymi na potrawy z woka właśnie!Czarny napis imienia z umieśchniętym sercem ręcznie pisany
Ogłoszenie pisane w różnych rodzajach czcionek i kolorach na pięknym jasnozielonym tle z połową mandali

Comments


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page