top of page

Dlaczego wok powinien być naszym najlepszym przyjacielem?
"Wok powinien zostać przyjacielem każdej kobiety" - tak stwierdził jeden z trenerów personalnych Madonny. To właśnie daniami z woka tłumaczył jej idealną figurę. Myślę, że spokojnie mężczyźni mogą czuć się równie mocno zaproszeni do tej przyjaźni, co kobiety.


Potrawy z woka słyną z tego, że są smażone na niewielkiej ilości tłuszczu, a to sprawia, że są zdrowsze i mniej kaloryczne. Może właśnie dlatego Azjaci mniej cierpią z powodu nadwagi i otyłości niż to się dzieje w Europie i Stanach Zjednoczonych?


Wok to głęboka patelnia, w której przede wszystkim się smaży w bardzo wysokiej temperaturze, co nadaje potrawom charakterystyczny smak. W tym naczyniu można także dusić i gotować. A specjalne koszyczki, które można dopasować do każdego woka, pozwalają również na przyrządzenie dań na parze.Jednak to głównie ze smażenia woki są tak znane. I coraz bardziej cenione w naszej szerokości geograficznej. Nie bez powodu. Krótkotrwałe smażenie w wysokiej temperaturze na olejach o wysokich właściwościach dymienia (takich jak olej arachidowy, ryżowy, rzepakowy czy z awokado) okazuje się całkiem zdrowe, a na pewno dużo zdrowsze niż długotrwałe smażenie w dużej ilości tłuszczu.

Teoretycznie istnieją trzy rodzaje woków. Najczęściej dzieli się je na kantoński, mandaryński i pekiński. Rożnią się ciężkością i materiałem, z jakiego są wykonane. Obecnie jednak producenci tych naczyć stawają na głowie, by przyciągnąć klientów różnymi kształtami, stopniem wytrzymałości oraz kolorami, więc ten tradycyjny podział ulega rozmyciu.


Reklama


Jak powinno używać się woka?

Smażenie w woku jest nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale i bardzo zdrowe. Nie potrzebujemy bowiem dużej ilości oleju, smażone potrawy przyrządza się szybko i w wysokiej temperaturze, dlatego zachowują one większość składników odżywczych i witamin.Co jest istotne, by dobrze smażyć w woku?


Olej lejemy po bokach naczynia, nigdy na środek. Kiedy zadymi, możemy wrzucać składniki. Zasada jest prosta: najpierw smażymy mięso a potem całą resztę - warzywa oraz zioła i przyprawy (te dodajemy na samym końcu). Dzięki przestrzeganiu tej kolejności będziemy mieć profesjonalnie przyrządzone danie - mięso będzie soczyste a warzywa jędrne i chrupkie.


Jak myć wok?


Wystarczy sama woda. Należy unikać detergentów . Po umyciu warto przetrzeć papierowym ręcznikiem i skropić kilkoma kroplami oleju, by zakonserować naczynie i uchronić przed rdzewieniem.


Taka jest wersja idealna, ale producenci woków wyszli naprzeciw tym, co cenią czas oraz wygodę i stworzyli naczynia, które można myć już w zmywarkach (na przykład taki wok kantoński, ten wok granitowy lub ten tytanowy).

Pierwsze użycie woka

Po zakupie wok należy umyć ciepłą wodą z detergentem i to jest jedyny raz, kiedy można użyć środka chemicznego w kontakcie z tym naczyniem.

Nastepnie wlać łyżkę oleju i podgrzać naczynie. Po 20 minutach odstawić do ostygnięcia. Po tym należy umyć ciepłą wodą i wysuszyć papierowym ręcnzikiem.

Czynność tę powtórzyć co najmnije 3 razy, w przeciwnym razie wok szybko ulegnie zniszczeniu.

Jaki wok wybrać?


Jeśli zapoznajesz się dopiero ze sztuką stir fry (charakterystyczną dla woków właśnie) polecam niewielki wok, który odbiega od tradycyjnego wyglądu tego naczynia, ale jest niezwykle poręczny.

Dla większych znawców i entuzjastów jest coś bardziej wyrafinowanego - jak ten wok, większy i z granitu, co sprawia, iż naczynie nagrzewa się jak kamień - oddając całe swoje ciepło przez długi czas.

Dla najbardziej zaawansowanych dedykuje się wok klasyczny oraz wok dostosowany do modnych i nowoczesnych trendów.


A dla niezdecydowanych najlepszą ofertą będzie
OFERTA PROMOCYJNA
w moim sklepie
Zielony Garneczek
ZAPRASZAM!Co można wyczarować z woka?


Śmiem twierdzić, że prawie wszystko.Tutaj typowa potrawa jednogarnkowa: makaron z zielonego groszku, z baaardzo małą ilością ugotowanego kurczaka, pomidorkami koktajlowymi, czerwoną cebulą, paskami z marchwi i cukinii oraz kalafiora romanesco. Plus świeże listki bazylii.


Bo tak naprawdę - do woka można wrzucać właściwie wszystko, co ma się pod ręką. W kilka minut zdrowe danie będzie gotowe!Zapisz się na mój Newsletter (formularz znajdziesz w prawym górnym rogu)

a wtedy będziesz otrzymywać gotowe przepisy,

między innymi na potrawy z woka właśnie!
Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page