top of page

Chlebek jabłkowo-cynamonowy

Przepis pochodzi z książki Gabriel Cousens. Zmodyfikowałam na swoje potrzeby. W wersji oryginalnej trzeba suszyć w dehydratorze, ja "wysuszyłam" w zwykłym piekarniku.

Ogólnie temperatura suszenia nie powinna przekraczać 41 stopni (przy wyższej temperaturze według raw food pożywienie traci wszystkie wartości odżywcze). Nie jestem (być może jeszcze) aż taką zwolenniczką surowej diety, dlatego po prostu upiekłam ten chlebek w niskiej temperaturze.

Składniki:

2 szklanki świeżo zmielonego siemienia lnianego

1 szklanka namoczonych migdałów

1/2 szklanki namoczonych rodzynek

1 szklanka musu jabłkowego

1 jabłko starte na tarce

2 łyżki cynamonu

szczypta soli

1/2 laski wanilii


Sposób przygotowania:

Zmiel siemię lniane w młynku do kawy lub blenderze na bardzo drobny proszek. Do robota kuchennego wrzuć migdały i zetrzyj na miał. Rodzynki, jabłko, wanilię zmiksuj w blenderze na gładko. Zmieszaj wszystkie składniki w misce; dodaj cynamon, sól, dobrze wymieszaj. Uformuj cztery niewielkie bochenki.

Włóż do piekarnika i piecz w temperaturze poniżej 50 stopni (o ile twój piekarnik na to pozwala).


Czas pieczenia:

Około 8 godzin. Zaleca się powtórzenie tego zabiegu następnego dnia.

Comments


Newsletter
Subskrybuj nasz newsletter

Dziękuję za dołączenie. Jesteśmy w kontakcie:)

mojportret (1).JPG

Witaj!

Cieszę się, że jesteś!

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem niebywale zwyczajną kobietą, która wie, że nie ma zwyczajnych osób. Wierzę w wyjątkowość każdego i mam malutką nadzieję, że za pomocą mojego pisania ktoś będzie w stanie ją w sobie odkryć. Marzę, by każdy mógł dostrzec swoją moc do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Jestem pisarką przez małe "p" oraz psychodietetyczką, gdzie sfera psyche zajmuje główną rolę.

bottom of page