Ewelina Daniła

Mikroby w naszych jelitach mają wpływ na nasze zachowanie

W jelicie każdego z nas mieszka ok.100 bilionów mikrobów; to dziesięć razy więcej komórek, niż jest ich w całym naszym ciele.

Wiadomo, że te mikroorganizmy mają duży wpływ na metabolizm: począwszy od zdolności organizmu do przetwarzania różnych substancji, poprzez kontrolę hormonalną, po wydolność samego układu odpornościowego. Okazało się też, że od flory jelitowej zależą w pewnym stopniu nasze zachowania, a nawet preferencje żywieniowe.

W badaniu opublikowanym w 2013 roku w magazynie "Science" wykazano, że kontakt z mikroorganizmami oraz hormony płciowe wywierają duży wpływ na przebieg chorób autoimmunologicznych.

Mikroorganizmy wpływają również na to, jak efektywnie potrafimy absorbować mikroskładniki odżywcze z pożywienia. Autorzy opublikowanego w 2009 roku w "Science Translational Medicine" badania twierdzą, że na wartość odżywczą pokarmów częściowo wpływa mikroflora jelitowa gospodarza (mikrobiota) i występujące w nich geny (mikrobiom), skład flory jelitowej może w krótkim czasie znacznie się zmieniać w wyniku zmian diety.

Innymi słowy: to, jakie bakterie mamy w jelitach, bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.

Dobra nowina jest więc taka, że wiemy już, iż poprzez odpowiednie żywienie możemy zmienić skład flory naszych jelit, dokarmiając pożyteczne, prozdrowotne bakterie, a utrudniając życie tym chorobotwórczym i nakłaniającym nas do mniej korzystnych wyborów żywieniowych. Co ciekawe, skład bakterii jelitowych może się zmienić już w 24 godziny po zmianie diety.

Źródło:

J.Alcock "Is Eating Behavior Manipulated by the Gastrointestinal Microbiota?" Evolutionary Pressure and Potential Mechanisms, "Bioessays" 2014, nr 10, s.940-949